- Single Row Radial Bearing, 0.876" ID x 2.04724" OD x 1" Wide, Hex Bore, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Self-Aligning OD
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
| Seal Material | Rubber |
| Bore Type | Hex Bore |
| Inner Ring Width | 1 in |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 2.04724 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 7/8 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bearing Type | Radial |
| No. of Balls | 9 |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Ball Dia. | 0.313 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. Type | Spherical |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Double Sealed |
| Precision | Standard |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Static Load Rating [Max] | 1560 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 0.591 in |
| Origin | Wide Inner Ring |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Contact Seals |
| Weight | 0.441 LB |
| EAN or UPC | 87796045972 |

