- Single Row Radial Bearing, 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Chemical
- Utilities
- Automotive
- Agricultural
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 15.000 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Static Load Rating [Max] | 2750 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 52 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 4460 lbf |
| Pre Lubricant | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| icNumber | 7702557 |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 25 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 0.463 LB |
| EAN or UPC | 87796046139 |
| NSN Number | 3110-00-155-6401, 3110-00-554-5957 |

