- Single Row Radial Bearing, 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Chemical
- Utilities
- Automotive
- Agricultural
| I.D. | 25 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 52 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| icNumber | 7702557 |
| Material | Steel |
| Width | 15.000 mm |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 2750 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 4460 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Pre Lubricant | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.463 LB |
| EAN or UPC | 87796046139 |
| NSN Number | 3110-00-155-6401, 3110-00-554-5957 |

