- Wide Inner Ring Bearing, 1" ID x 2.44094" OD x 0.945" Wide, Hex Bore, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bore Type | Hex Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 2.44094 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7701286 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Enclosure | Double Sealed |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 4800 lbf |
| I.D. | 1 in |
| Ball Dia. | 3/8 in |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 2280 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Lubricant | Polyurea Base |
| No. of Balls | 9 |
| Seal Material | Rubber |
| Inner Ring Width | 0.945 in |
| Cage Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Origin | Wide Inner Ring |
| Weight | 0.67 LB |
| EAN or UPC | 87796040625 |

