- Wide Inner Ring Bearing, 1" ID x 2.44094" OD x 0.945" Wide, Hex Bore, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
| Seal Type | Contact Seals |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Seal Material | Rubber |
| I.D. | 1 in |
| Inner Ring Width | 0.945 in |
| Origin | Wide Inner Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Hex Bore |
| No. of Balls | 9 |
| Cage Type | Metal |
| Ball Dia. | 3/8 in |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 2280 lbf |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Enclosure | Double Sealed |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 4800 lbf |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7701286 |
| Cage Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 2.44094 in |
| Weight | 0.67 LB |
| EAN or UPC | 87796040625 |

