- Single Row Radial Bearing, 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 62 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| I.D. | 30 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| Inner Ring Width | 16 mm |
| Pre Lubricant | None |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Origin | Single Row Radial |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Static Load Rating [Max] | 3800 lbf |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7697290 |
| Width | 16.000 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 6750 lbf |
| Weight | 0.507 LB |
| EAN or UPC | 87796040793 |
| NSN Number | 3110-00-155-6661 |

