- Single Row Radial Bearing, 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Radial |
| I.D. | 30 mm |
| Precision | Standard |
| Width | 16.000 mm |
| O.D. | 62 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 3800 lbf |
| Cage Material | Steel |
| icNumber | 7697290 |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 16 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Pre Lubricant | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 6750 lbf |
| Weight | 0.507 LB |
| EAN or UPC | 87796040793 |
| NSN Number | 3110-00-155-6661 |

