- Single Row Radial Bearing, 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 17.000 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 35 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| icNumber | 7697292 |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 72 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 8730 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 5100 lbf |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Pre Lubricant | None |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision | Standard |
| Weight | 0.728 LB |
| EAN or UPC | 87796041028 |
| NSN Number | 3110-00-554-3184 |

