- Single Row Radial Bearing, 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 5100 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7697292 |
| Dynamic Load Rating | 8730 lbf |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Cage Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 17.000 mm |
| Pre Lubricant | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| I.D. | 35 mm |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 72 mm |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 0.728 LB |
| EAN or UPC | 87796041028 |
| NSN Number | 3110-00-554-3184 |

