- Single Row Radial Bearing, 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 10400 lbf |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Bearing Type | Radial |
| icNumber | 7697293 |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 80 mm |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Static Load Rating [Max] | 6400 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Pre Lubricant | None |
| Width | 18.000 mm |
| Precision | Standard |
| I.D. | 40 mm |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.91 LB |
| EAN or UPC | 87796041400 |
| NSN Number | 3110-00-554-6030 |

