- Single Row Radial Bearing, 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Preload Level | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7697293 |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Radial |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 80 mm |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Static Load Rating [Max] | 6400 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 40 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Pre Lubricant | None |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Dynamic Load Rating | 10400 lbf |
| Width | 18.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 0.91 LB |
| EAN or UPC | 87796041400 |
| NSN Number | 3110-00-554-6030 |

