- Single Row Radial Bearing, 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Seal Material | Metal |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Material | Steel |
| O.D. | 80 mm |
| Dynamic Load Rating | 10400 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 18.000 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Double Shielded |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| I.D. | 40 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| icNumber | 7696945 |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 5850 lbf |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Cage Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Weight | 0.44 KG |
| EAN or UPC | 87796041424 |
| NSN Number | 3110-00-155-6704 |

