- Single Row Radial Bearing, 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Origin | Single Row Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 10400 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 18.000 mm |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 40 mm |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Static Load Rating [Max] | 5850 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Double Shielded |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Cage Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| O.D. | 80 mm |
| Seal Material | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7696945 |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.44 KG |
| EAN or UPC | 87796041424 |
| NSN Number | 3110-00-155-6704 |

