- Single Row Radial Bearing, 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide, Open With Snap Ring, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Lubricant | Oil Preservative |
| Pre Lubricant | None |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision | Standard |
| Snap Ring Offset | 0.19 in |
| I.D. | 40 mm |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7699746 |
| Snap Ring O.D. | 3.406 in |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 10400 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Width | 18.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 5850 lbf |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring Thickness | 0.065 in |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| O.D. | 80 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Weight | 0.91 LB |
| EAN or UPC | 87796041431 |
| NSN Number | 3110-00-155-6701 |

