- Single Row Radial Bearing, 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide, Open With Snap Ring, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| icNumber | 7699746 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring O.D. | 3.406 in |
| Contact Angle | 0° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 10400 lbf |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Pre Lubricant | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Width | 18.000 mm |
| I.D. | 40 mm |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring Thickness | 0.065 in |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring Offset | 0.19 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 80 mm |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 5850 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.91 LB |
| EAN or UPC | 87796041431 |
| NSN Number | 3110-00-155-6701 |

