- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 27 mm Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- The 200 series R-Seal type consists of deep groove, Conrad type bearings which incorporate a flare-out, contact R Seal.In this design a synthetic rubber impregnated washer is enclosed between two metal shields to give unsurpassed protection against contaminiants. Because of the heavy contact seal, this series is normally employed in moderate speed service.
| Bearing Type | Radial |
| icNumber | 7701308 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Double Sealed |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 8300 lbf |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Origin | Wide Inner Ring |
| Seal Material | Rubber |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 4550 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal O.D. | 2.851 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 45 mm |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Protection Width | 0.952 in |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 85 mm |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring O.D. | 2.279 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Weight | 1.036 LB |
| EAN or UPC | 87796041530 |

