- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 27 mm Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- The 200 series R-Seal type consists of deep groove, Conrad type bearings which incorporate a flare-out, contact R Seal.In this design a synthetic rubber impregnated washer is enclosed between two metal shields to give unsurpassed protection against contaminiants. Because of the heavy contact seal, this series is normally employed in moderate speed service.
| Static Load Rating [Max] | 4550 lbf |
| Origin | Wide Inner Ring |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Seal Material | Rubber |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7701308 |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring O.D. | 2.279 in |
| Dynamic Load Rating | 8300 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 85 mm |
| Enclosure | Double Sealed |
| I.D. | 45 mm |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Cage Material | Steel |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Contact Seals |
| Seal Protection Width | 0.952 in |
| Seal O.D. | 2.851 mm |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 1.036 LB |
| EAN or UPC | 87796041530 |

