- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Precision | Standard |
| I.D. | 45 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 19.000 mm |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 85 mm |
| Cage Type | Metal |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| icNumber | 7697295 |
| Static Load Rating [Max] | 7100 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Pre Lubricant | None |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 1.07 LB |
| EAN or UPC | 87796041646 |
| NSN Number | 3110-00-155-6716 |

