- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Contact Angle | 0° |
| icNumber | 7697295 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Pre Lubricant | None |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 45 mm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| O.D. | 85 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 7100 lbf |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 19.000 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 1.07 LB |
| EAN or UPC | 87796041646 |
| NSN Number | 3110-00-155-6716 |

