- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Pre Lubricant | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| I.D. | 45 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Cage Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Origin | Single Row Radial |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 85 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 19.000 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 6200 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7697268 |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 1.02 LB |
| EAN or UPC | 87796041653 |
| NSN Number | 3110-00-554-3284 |

