- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 85 mm |
| Static Load Rating [Max] | 6200 lbf |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7697268 |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Radial |
| Width | 19.000 mm |
| Precision | Standard |
| Seal Material | Metal |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Pre Lubricant | None |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| I.D. | 45 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| Weight | 1.02 LB |
| EAN or UPC | 87796041653 |
| NSN Number | 3110-00-554-3284 |

