- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Single Shield With Snap Ring (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring Offset | 0.19 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | Metal |
| Snap Ring O.D. | 3.594 in |
| Enclosure | Single Shield |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Origin | Single Row Radial |
| Static Load Rating [Max] | 6200 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Width | 19.000 mm |
| Pre Lubricant | None |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Snap Ring Thickness | 0.065 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 85 mm |
| Material | Steel |
| icNumber | 7699738 |
| I.D. | 45 mm |
| Cage Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 1.07 LB |
| EAN or UPC | 87796041677 |

