- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Single Shield With Snap Ring (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Single Shield |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 85 mm |
| I.D. | 45 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 6200 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| Width | 19.000 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Seal Material | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring O.D. | 3.594 in |
| Snap Ring Thickness | 0.065 in |
| Pre Lubricant | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring Offset | 0.19 in |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| icNumber | 7699738 |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Weight | 1.07 LB |
| EAN or UPC | 87796041677 |

