- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Open With Snap Ring, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring Thickness | 0.065 in |
| I.D. | 45 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring O.D. | 3.594 in |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Pre Lubricant | None |
| Material | Steel |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| O.D. | 85 mm |
| Width | 19.000 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 6200 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7697704 |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring Offset | 0.19 in |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 1.07 LB |
| EAN or UPC | 87796041684 |
| NSN Number | 3110-00-554-3285 |

