- Single Row Radial Bearing, 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide, Open With Snap Ring, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| icNumber | 7697704 |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 6200 lbf |
| I.D. | 45 mm |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Snap Ring Offset | 0.19 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal Material | None |
| O.D. | 85 mm |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Snap Ring Thickness | 0.065 in |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 10900 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 19.000 mm |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Snap Ring O.D. | 3.594 in |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 1.07 LB |
| EAN or UPC | 87796041684 |
| NSN Number | 3110-00-554-3285 |

