- Single Row Radial Bearing, 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 50 mm |
| Inner Ring Width | 20 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7697296 |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 90 mm |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 11500 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 20.000 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 7800 lbf |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Preload Level | None |
| Weight | 0.147 LB |
| EAN or UPC | 87796041875 |
| NSN Number | 3110-00-554-5970 |

