- Single Row Radial Bearing, 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inner Ring Width | 20 mm |
| I.D. | 50 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 11500 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Pre Lubricant | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal Type | Unsealed |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Steel |
| Seal Material | None |
| O.D. | 90 mm |
| Bearing Type | Radial |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Width | 20.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 7800 lbf |
| icNumber | 7697296 |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Weight | 0.147 LB |
| EAN or UPC | 87796041875 |
| NSN Number | 3110-00-554-5970 |

