- Single Row Radial Bearing, 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Open |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Cage Type | Metal |
| Width | 21.000 mm |
| I.D. | 55 mm |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Contact Angle | 0° |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 9150 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7697297 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Dynamic Load Rating | 13500 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 100 mm |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.7 KG |
| EAN or UPC | 87796042117 |
| NSN Number | 3110-00-554-2983 |

