- Single Row Radial Bearing, 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Radial |
| Width | 21.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 9150 lbf |
| I.D. | 55 mm |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| O.D. | 100 mm |
| Dynamic Load Rating | 13500 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| icNumber | 7697297 |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 0.7 KG |
| EAN or UPC | 87796042117 |
| NSN Number | 3110-00-554-2983 |

