- Single Row Radial Bearing, 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 55 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 13500 lbf |
| O.D. | 100 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 7800 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Enclosure | Double Shielded |
| Material | Steel |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Seal Material | Metal |
| icNumber | 7696946 |
| Origin | Single Row Radial |
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 21.000 mm |
| Weight | 1.5 LB |
| EAN or UPC | 87796042131 |
| NSN Number | 3110-00-155-6757 |

