- Single Row Radial Bearing, 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| O.D. | 100 mm |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Cage Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 7800 lbf |
| Bearing Type | Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 13500 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Double Shielded |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Width | 21.000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 55 mm |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| icNumber | 7696946 |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 1.5 LB |
| EAN or UPC | 87796042131 |
| NSN Number | 3110-00-155-6757 |

