- Single Row Radial Bearing, 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide, Open With Snap Ring, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Snap Ring Offset | 0.22 in |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 7800 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Cage Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7699747 |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring O.D. | 4.188 in |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 21.000 mm |
| Cage Type | Metal |
| Pre Lubricant | None |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| O.D. | 100 mm |
| Dynamic Load Rating | 13500 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring Thickness | 0.095 in |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| I.D. | 55 mm |
| Weight | 1.603 LB |
| EAN or UPC | 87796042155 |

