- Single Row Radial Bearing, 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide, Open With Snap Ring, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Snap Ring O.D. | 4.188 in |
| icNumber | 7699747 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring Offset | 0.22 in |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| Width | 21.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 7800 lbf |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Snap Ring Thickness | 0.095 in |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Origin | Single Row Radial |
| I.D. | 55 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 13500 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 100 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Weight | 1.603 LB |
| EAN or UPC | 87796042155 |

