- Single Row Radial Bearing, 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 17100 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Width | 22.000 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Pre Lubricant | None |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 12200 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 60 mm |
| icNumber | 7697299 |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Weight | 0.9 KG |
| EAN or UPC | 87796042230 |
| NSN Number | 3110-00-554-3096 |

