- Single Row Radial Bearing, 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. | 110 mm |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 12200 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Width | 22.000 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Pre Lubricant | None |
| I.D. | 60 mm |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7697299 |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 17100 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Radial |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 0.9 KG |
| EAN or UPC | 87796042230 |
| NSN Number | 3110-00-554-3096 |

