- Single Row Radial Bearing, 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Material | Steel |
| icNumber | 7697300 |
| Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 120 mm |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 65 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| Width | 23.000 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 20400 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 14600 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 2.66 LB |
| EAN or UPC | 87796066540 |
| NSN Number | 3110-00-554-3102 |

