- Single Row Radial Bearing, 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 120 mm |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Pre Lubricant | None |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 20400 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7697300 |
| Width | 23.000 mm |
| I.D. | 65 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 14600 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Weight | 2.66 LB |
| EAN or UPC | 87796066540 |
| NSN Number | 3110-00-554-3102 |

