- Single Row Radial Bearing, 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Radial |
| Width | 24.000 mm |
| Material | Steel |
| O.D. | 125 mm |
| Dynamic Load Rating | 21200 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 16000 lbf |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| icNumber | 7697301 |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | None |
| Pre Lubricant | None |
| I.D. | 70 mm |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 2.7 LB |
| EAN or UPC | 87796066663 |
| NSN Number | 3110-00-540-4663, 3110-00-961-9218 |

