- Single Row Radial Bearing, 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Pre Lubricant | None |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Seal Material | None |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 16000 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Steel |
| icNumber | 7697301 |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 70 mm |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 125 mm |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Width | 24.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 21200 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Weight | 2.7 LB |
| EAN or UPC | 87796066663 |
| NSN Number | 3110-00-540-4663, 3110-00-961-9218 |

