- Single Row Radial Bearing, 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Seal Material | Metal |
| Pre Lubricant | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 13400 lbf |
| icNumber | 7698847 |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 125 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 21200 lbf |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 70 mm |
| Preload Level | None |
| Width | 24.000 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 2.78 LB |
| EAN or UPC | 87796066670 |
| NSN Number | 3110-00-155-6806, 3110-00-554-3082 |

