- Single Row Radial Bearing, 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Static Load Rating [Max] | 13400 lbf |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Enclosure | Single Shield |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Dynamic Load Rating | 21200 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Width | 24.000 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7698847 |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 125 mm |
| Seal Material | Metal |
| Pre Lubricant | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Weight | 2.78 LB |
| EAN or UPC | 87796066670 |
| NSN Number | 3110-00-155-6806, 3110-00-554-3082 |

