- Single Row Radial Bearing, 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 13400 lbf |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| O.D. | 125 mm |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| icNumber | 7696948 |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 24.000 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 21200 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| I.D. | 70 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Radial |
| Weight | 2.78 LB |
| EAN or UPC | 87796066687 |
| NSN Number | 3110-00-155-6808 |

