- Single Row Radial Bearing, 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 13400 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 125 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 70 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7696948 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Cage Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 24.000 mm |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 21200 lbf |
| Material | Steel |
| Weight | 2.78 LB |
| EAN or UPC | 87796066687 |
| NSN Number | 3110-00-155-6808 |

