- Single Row Radial Bearing, 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Contact Angle | 0° |
| icNumber | 7698872 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 75 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 25.000 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Pre Lubricant | None |
| Static Load Rating [Max] | 17000 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. | 130 mm |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Dynamic Load Rating | 22100 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 1.35 KG |
| EAN or UPC | 87796066731 |
| NSN Number | 3110-00-554-3358 |

