- Single Row Radial Bearing, 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. | 130 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 22100 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 17000 lbf |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Pre Lubricant | None |
| I.D. | 75 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Width | 25.000 mm |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Cage Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7698872 |
| Weight | 1.35 KG |
| EAN or UPC | 87796066731 |
| NSN Number | 3110-00-554-3358 |

