- Single Row Radial Bearing, 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 130 mm |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 17100 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Double Sealed |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| icNumber | 7700394 |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Origin | Single Row Radial |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Width | 25.000 mm |
| Seal Material | Rubber |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 22100 lbf |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 75 mm |
| Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Contact Seals |
| Weight | 2.8 LB |
| EAN or UPC | 87796066762 |

