- Single Row Radial Bearing, 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Width | 25.000 mm |
| Cage Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 22100 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| icNumber | 7700394 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| I.D. | 75 mm |
| Seal Material | Rubber |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 130 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 17100 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Seal Type | Contact Seals |
| Weight | 2.8 LB |
| EAN or UPC | 87796066762 |

