- Single Row Radial Bearing, 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Origin | Single Row Radial |
| I.D. | 80 mm |
| icNumber | 7697303 |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 20400 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 26.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 25800 lbf |
| O.D. | 140 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Pre Lubricant | None |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 26 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Seal Material | None |
| Weight | 1.64 KG |
| EAN or UPC | 87796066823 |
| NSN Number | 3110-00-555-5741 |

