- Single Row Radial Bearing, 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Width | 26.000 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 25800 lbf |
| Contact Angle | 0° |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 80 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. | 140 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7697303 |
| Static Load Rating [Max] | 20400 lbf |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 26 mm |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 1.64 KG |
| EAN or UPC | 87796066823 |
| NSN Number | 3110-00-555-5741 |

