- Single Row Radial Bearing, 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Dynamic Load Rating | 28600 lbf |
| Pre Lubricant | None |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 28.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 22400 lbf |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Radial |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| I.D. | 85 mm |
| O.D. | 150 mm |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7697305 |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 28 mm |
| Weight | 5.056 LB |
| EAN or UPC | 87796066885 |
| NSN Number | 3110-00-554-3354 |

